7 kwietnia 2013 w Uroczystość Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Miłosierdzia. W przeddzień tej uroczystości tj w sobotę 6 kwietnia Caritas w Polsce uroczyście obchodziła swoje święto patronalne. Centralne uroczystości Caritas odbyły się w krakowskich Łagiewnikach w Bazylice Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza i dyrektora Caritas Polska ks. prał Marina Subocza.
Z inicjatywy Metropolity Katowickiej Abpa Wiktora Skworca w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia Caritas całej Archidiecezji Katowickiej zgromadziła się w Bazylice Rybnickiej pod wezwaniem Św. Antoniego. Na uroczystości zaproszono Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, Pracowników, Podopiecznych i Wolontariuszy Caritas Archidiecezji Katowickiej. O godz. 11.00 w Bazylice zgromadziło się około 1,5 tysiąca osób. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem ks. Tomasza Nowaka zastępcy Dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej. Następnie konferencję wygłosił dyrektor Caritas ks. Krzysztof Bąk. O 12.00 rozpoczęła się pontyfikalna Eucharystia, której przewodniczył Metropolita Katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc. Koncelebrowało 28 kapłanów, którzy pełnią funkcje dekanalnego opiekuna Parafialnych Zespołów Caritas. W homilii Metropolita wspomniał początki naszej Caritas, która świętuje w bieżącym roku swój srebrny jubileusz reaktywacji. Abp podkreślił wyjątkową rolę Biskupa Czesława Domina, który był swoistego rodzaju charyzmatykiem na polu pracy charytatywnej.
„Niech nasza wiara będzie bogata w uczynki w służbie życiu każdego człowieka” – zaapelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Jako drogowskaz na przyszłość dla diecezjalnej wspólnoty Caritas Metropolita wskazał słowa: „Złożyć prawdziwie Ofiarę Chrystusa, znaczy kontynuować ją w życiu pełnym poświęcenia dla bliźnich”. „Oby w diecezjalnej wspólnocie przyszłość była coraz bardziej budowana na postawie służby i aktywnym przyoblekaniu przykazania miłości bliźniego w miłosierny czyn” – apelował. Podkreślił, że nie można ograniczyć się wyłącznie do dzielenia się tym, co materialne. „Ważne jest dzielenie się samym Chrystusem, a to nazywa się apostolstwem i ewangelizacją”. Po Eucharystii zaproszono wszystkich na poczęstunek do sal parafialnych.